Kąty strzyżenia włosów – co musisz o nich wiedzieć?

Kąty strzyżenia włosów we fryzjerstwie są jednym z zagadnień, które budzi sporo kontrowersji i niejasności. Dlaczego?

Problem wynika z faktu, że w branży fryzjerskiej funkcjonuje kilka popularnych metod mierzalności, a na dodatek nie ma jednej, najlepszej techniki lub normy ustalania kątów, co nie oznacza jednak, że istnieje pełna dowolność w unoszeniu pasm! W tym artykule poznasz podstawy dwóch szkół wyznaczania kątów strzyżenia włosów.

Katy Strzyżenia włosów

Co to jest kąt strzyżenia włosów?

Kąt strzyżenia to inaczej kąt uniesienia włosów w stosunku do linii podłoża lub krzywizn głowy. Dzięki umiejętnemu wyznaczeniu kątów możesz w łatwy sposób zrealizować strzyżenie według wstępnego planu. Jest ono również jednym z czynników odpowiadających za satysfakcjonujący efekt. Najczęściej stosuje się kąty: 0 stopni, 45 stopni, 90 stopni, 140 stopni i 180 stopni.

Mierzalność kątów we fryzjerstwie

Podczas wyznaczania kątów niezwykle ważna jest precyzja i… punkt odniesienia. Zobacz na poniższym zdjęciu, jak rozmieszczona jest mierzalność kątów uniesienia pasm włosów w stosunku do podłoża (przy zastosowaniu mierzalności kątów uwzględniających krzywizny głowy, zamiast kąta 180 stopni byłby widoczny kąt 90 stopni).

Kąty strzyżenia włosów

Kąt strzyżenia a technika strzyżenia

Każdy z widocznych na grafice kątów umożliwia wykonanie innej fryzury. Kąt, pod jakim uniesione zostaną pasma włosów do strzyżenia, umożliwi realizację wybranej techniki strzyżenia. Wyróżnia się trzy techniki strzyżenia:

  • technikę strzyżenia linii,
  • technikę budowania objętości/gradacji/stopniowania,
  • technikę cieniowania.

Jeżeli prawidłowo wyznaczysz kąty strzyżenia, łatwiej będzie Ci wykonać zaplanowaną fryzurę. Na naszych szkoleniach dowiesz się, jaki kąt jest najlepszy do strzyżenia ogólnego, który będzie dobry do teksturowania, a jaki jest rekomendowany do przerzedzania włosów.

Profesjonalna geometria strzyżenia jest sztuką, którą opanujesz dzięki solidnej teorii, zaangażowaniu i praktyce. Jednak sama mierzalność kątów nie jest jedynym zagadnieniem, które powinno się opanować. Pamiętaj, że prawidłowy podział włosów do strzyżenia również jest niezmiernie ważny! Stanowi bowiem podstawę do dalszych kroków przy projektowaniu fryzury. Jeżeli wykonasz go prawidłowo, zastosowanie właściwego kąta strzyżenia nie powinno Ci sprawić problemu.

Chcesz uczyć się od najlepszych? Zapraszamy na nasze szkolenia dla fryzjerów oraz szkolenia dla barberów. Dostępne są stacjonarnie i online.

Nasze szkolenia stacjonarne

Szkolenia fryzjerskie

Wiedza i umiejętności, których Ci potrzeba są na wyciągnięcie ręki

Pracownia Fryzjerska
cutcut Piotr Adaszkiewicz

ul. Janusza Meissnera, nr 2C
60-408 Poznań
NIP: 6981845472

Koszyk
Scroll to Top
Popup
Logo Cutcut (2)

Jedyny taki newsletter dla fryzjerów i właścicieli salonów fryzjerskich! ✂️

Dołącz a otrzymasz ode mnie branżowy newsletter z możliwością wybrania samemu, jakie zagadnienia najbardziej Cię interesują. Zapisz się poniżej i bądź na bieżąco.