Strzyżenie skin fade – co to jest i jak je wykonać?

Nie wiesz co to jest strzyżenie skin fade? Spieszymy z wyjaśnieniem. To jedna z pożądanych technik do zastosowania w większości fryzur męskich. Dobrze wykonany skin fade nadaje fryzurze wrażenia świeżości i dopracowania. Subtelne przejście jest estetyczne i miękkie. Przeczytaj jak wykonać profesjonalny skin fade i jeżeli jeszcze tego nie wiesz – dowiedz się co to w ogóle jest!

Co to jest strzyżenie skin fade?

Skin Fade to technika strzyżenia włosów, która polega na stopniowym zwiększaniu zagęszczenia włosów na górze głowy, z jednoczesnym skrócenia długości włosów po bokach i z tyłu głowy. Dobre wykonany skin fade  pozwala na uzyskanie gładkiego przejścia między różnymi długościami włosów i dodaje fryzurze nowoczesnego i świeżego wyglądu. Skin fade jest bazą wyjściową dla wielu różnych fryzur męskich. do takich zaliczyć można na przykład: buzz but, pompadour, quiff czy side part.

Poniżej przykłady fryzur z CutCut Barber.

Dla kogo polecany jest skin fade?

Warto zauważyć, że technika Skin Fade jest szczególnie polecana dla niskich osób, ponieważ poprzez zwiększenie objętości włosów na górze głowy i wyszczuplenie boków, dodaje im wizualnie kilka centymetrów wzrostu. Niemniej strzyżenie skin fade uważa się za uniwersalne i jedno z chętniej wybieranych przez klientów.

Fryzura skin fade – jak wykonać ją dobrze?

Prawidłowo wykonana technika skin fade, czyli tzw. stopniowania polega na krótkim przycięciu boków maszynką, a następnie stopniowym wydłużaniu długości włosów, aż do konturu głowy. Poprawne wykonanie tej techniki wymaga dokładnej analizy kształtu twarzy i głowy klienta. Jednak warto pamiętać, że efekt “WOW” trwa tylko kilka dni, a najważniejszą częścią fryzury jest to, co dzieje się u góry. Dobrze dobrana długość grzywki i korony oraz ich personalizacja do danego klienta są kluczowe dla ostatecznego wyglądu fryzury, która ma utrzymać się przez kolejne tygodnie. Skóra zagoiła się po kilku dniach, ale włosy będą rosły, więc skin fade to tylko dodatek.

Skin fade, z jakich narzędzi skorzystać?

Do wykonania dobrego skin fade potrzebne jest kilka fryzjerskich akcesoriów. Ta metoda polega na precyzyjnym skróceniu boków włosów przy użyciu maszynki do włosów i golarki foliowej lub brzytwy. Włosy na karku i tuż nad uszami są wygolone do zera, a następnie stopniowo przycinane na coraz większe długości, takie jak 1, 2, 3 mm itd., aż osiągną długość około 2-3 cm na konturze głowy, gdzie łączą się z dłuższymi pasmami włosów na koronie.

Wykonanie takiego stopniowania wymaga dużej wprawy i umiejętności w obsłudze narzędzi fryzjerskich, takich jak maszynka, golarka foliowa, trymer i nożyczki. Nie tylko trzeba być precyzyjnym w skracaniu i stopniowaniu włosów, ale także umieć je odpowiednio ułożyć, aby uzyskać pożądany efekt końcowy.

Rodzaje fryzur fade

Skin fade jest jednym z czterech rodzajów fadu. We fryzjerstwie męskim wyróżniamy bowiem również:

  • Low Fade – w którym  stopniowanie zaczyna się na wysokości uszu i stopniowo zmniejsza się do zera na karku. Włosy na górze głowy są zwykle dłuższe, tworząc kontrast z krótkimi bokami.
  • Medium Fade – gdzie stopniowanie zaczyna się wyżej na głowie, około półcalowy powyżej uszu, a kończy się na karku. Włosy na górze są zwykle dłuższe niż w przypadku low fade.
  • High Fade – w przypadku którego stopniowanie zaczyna się wysoko na głowie, aż do samej linii włosów na górze, a następnie stopniowo zmniejsza się do zera na karku. Włosy na górze głowy są bardzo długie i mogą być stylizowane na wiele sposobów.

Fryzura skin fade – skąd się wzięła? Możesz się zaskoczyć!

Niemal każda współczesna fryzura męska ma swoją historię… Nie inaczej jest w przypadku fryzury skin fade i ogólnie – innych odmian fadu. Krótkie fryzury przy skórze są bardzo łatwe w pielęgnacji, higieniczne i w zasadzie nie wymagają układania. Tak jak buzz cut, tak skin fade rozwinęły swoja popularność w amerykańskim wojsku. Fryzura fade pojawiła się wraz z wynalezieniem elektrycznych trymerów w latach 30. XX wieku, ale stała się najbardziej popularna w latach 40. i 50. Jak już wspomnieliśmy wynikało to głównie z powodu rygorystycznych wojskowych standardów dotyczących higieny i pielęgnacji włosów osób wstępujących do wojska. Nowo przyjęci kadeci mieli obcięte włosy do poziomu skóry z ostrymi liniami i kątami. Niektórzy uważają, że miało to symbolizować siłę i dyscyplinę. Z czasem ta fryzura stała się znana jako fade lub skin fade i tak już pozostało do dziś.

Z czasem styl fade zaczął ewoluować i przybierać inne, mniej praktyczne, ale bardziej widowiskowe formy. to właśnie z niej powstały takie fryzury męskie jak taper fade i comb over fade. Co więcej, ten styl strzyżenia zaczęli również wykorzystywać czarnoskórzy fryzjerzy. Popularne afro z wykorzystaniem skin fade zyskało nowe kształty. W ten sposób powstały np. hi-top i flat-top fade. Ale to już zupełnie inna historia…

Skin fade jest nowoczesną fryzurą męską, którą wyróżnia świeży, współczesny wygląd. Niestety efekt wygolenia jest krótkotrwały. Dlatego to od warsztatu fryzjera zależy, jak fryzura będzie prezentowała się długoterminowo. Przy prawidłowym wykonaniu skin fade nie zapominaj o pracy na górze głowy. To tutaj dzieje się najwięcej!

Nasze szkolenia stacjonarne

Szkolenia fryzjerskie

Wiedza i umiejętności, których Ci potrzeba są na wyciągnięcie ręki

Pracownia Fryzjerska
cutcut Piotr Adaszkiewicz

ul. Janusza Meissnera, nr 2C
60-408 Poznań
NIP: 6981845472

Koszyk
Scroll to Top
Popup
Logo Cutcut (2)

Jedyny taki newsletter dla fryzjerów i właścicieli salonów fryzjerskich! ✂️

Dołącz a otrzymasz ode mnie branżowy newsletter z możliwością wybrania samemu, jakie zagadnienia najbardziej Cię interesują. Zapisz się poniżej i bądź na bieżąco.