Podział włosów do strzyżenia – zrób to dobrze!

Czy wiesz, co powoduje brak zadowolenia Twoich klientów z wykonanej usługi? Najczęstszym problemem jest to, że wychodzą od Ciebie ze świetnie ułożoną i wystylizowana fryzurą, a po pierwszym myciu głowy nie potrafią jej odtworzyć i ich włosy „żyją własnym życiem”. Przyczyną takich sytuacji mogą być np. niedostateczne umiejętności w zakresie układania włosów, ale często zdarza się, że problem leży u podstaw złego podziału włosów podczas strzyżenia. Kiedy nieprawidłowo zaplanujesz sekcje, włosy nie będą się dobrze układać. Poznaj kilka praktycznych wskazówek i zobacz, jak zrobić to dobrze!

Podział Włosów Do Strzyżenia Szkolenie

Podział włosów do strzyżenia – rodzaje

Od podziału włosów podczas strzyżenia zależy wiele: ostateczny wygląd fryzury, wygoda Twojej pracy i wygoda układania włosów. Co warto wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu sekcji i planowaniu strzyżenia? To kwestie takie jak np. kształt głowy i twarzy, kierunek naturalnego wzrostu włosów, granice porostu, ruch włosów, objętość i struktura włosów, a także technika strzyżenia, którą planujesz się posłużyć.

Pod pojęciem podziału włosów możemy wziąć pod uwagę dwa rodzaje planowania:

  • ogólny podział włosów na sekcje,
  • szczegółowy podział włosów na separacje i ich sekcje.

Wyznaczone sekcje pomagają również wyznaczyć kolejność strzyżenia

Podział włosów na sekcje nad i pod linią kapelusza

Podział włosów na sekcje umożliwia zachowanie porządku „organizacyjnego” w trakcie pracy. Wykonanie ich we właściwych miejscach głowy ułatwi zaplanowanie strzyżenia. 

Jak powinien przebiegać prawidłowy podział na sekcje? Głowę dzieli się na dwie części: pod linią kapelusza i nad linią kapelusza. Skąd taka nazwa? Dla ułatwienia wizualizacji! Wyobraź sobie na głowie klienta kapelusz. Linię kapeluszową wyznaczają łączenia kości znajdujące na czaszce.

  • podział włosów nad linią kapelusza – sekcja grzywki, korony głowy tzw. TOPU oraz na koronie ważnym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wierzchołek (ważny punkt, który często jest wyznacznikiem w trakcie projektowania strzyżenia,
  • podział włosów pod linią kapelusza – potylica, kark, a także boki.

Podział szczegółowy na separacje i sekcje

Drugi podział włosów, który warto opisać, jest bardziej szczegółowy. Wyznaczasz w nim ogólne separacje, które dzielone są na następnych etapach na jeszcze mniejsze sekcje, takie jak:

  • separacja wertykalna, czyli pionowa – stosowana jest przy cieniowaniu włosów. łączy się ją z innymi separacjami.
  • separacja horyzontalna, czyli pozioma – nadaje fryzurze formę geometryczną zbliżoną kształtem do prostokąta lub kwadratu.
  • separacja diagonalna skierowana w tył lub przód, czyli tzw. ukośna w tył lub w przód – dzięki niej można uzyskać efekt dłuższych włosów po bokach i cieniowanego tyłu. Ciekawostką jest to, że im większy skos separacji zastosujesz, tym wyższy będzie kontrast długości włosów między bokami i tyłem głowy.

Poza wymienionymi warto opisać jeszcze jedną, specjalną separację nazywaną we fryzjerskiej nomenklaturze sekcją w mandarynkę/pomarańczę. Pivot jest separacją, która polega na wyczesywaniu pasm z jednego, wspólnego punktu. Prawidłowe wykorzystanie tej techniki rozpoczynasz od separacji wertykalnej, przechodzisz do diagonalnej, aż skończysz na horyzontalnej.

Brzmi skomplikowanie? Skorzystaj z naszych szkoleń dla fryzjerów i zobacz, co dokładnie oznacza świadome fryzjerstwo!

No dobrze… ale po co w ogóle wyznaczać separacje?

Bez odpowiedniego przygotowania sekcji do strzyżenia, fryzura nie będzie się układać i może nie wyglądać dobrze. Wyznaczanie sekcji jest jednak przede wszystkim dużym ułatwieniem dla Ciebie! To drogowskaz kształtu zaplanowanej fryzury. 

Dobrego fryzjera rozpoznaje się między innymi po tym, jak wyznacza i dzieli sekcje włosów. Ich perfekcyjne wyznaczenie jest definicją sztuki fryzjerskiej i pomaga zachować optymalny balans i porządek podczas strzyżenia. Zagłębiając się w temat prawidłowej techniki wyznaczania sekcji, sprawisz, że Twoja praca będzie łatwiejsza, a jej efekty bardziej satysfakcjonujące. Nie zaniedbaj tej kwestii!

Nasze szkolenia stacjonarne damskie

Nasze szkolenia stacjonarne barberskie

Nasze szkolenia online

Szkolenia fryzjerskie

Wiedza i umiejętności, których Ci potrzeba są na wyciągnięcie ręki

Pracownia Fryzjerska
cutcut Piotr Adaszkiewicz

ul. Janusza Meissnera, nr 2C
60-408 Poznań
NIP: 6981845472

Koszyk
Scroll to Top