Chociaż w branży fryzjerskiej technik strzyżenia jest naprawdę dużo, aby mieć solidne podstawy do dalszego doskonalenia warsztatu, a także umiejętności, które pozwolą na wykonanie wielu fryzur, o które mogą pytać Twoi klienci – musisz znać fundamentalne trzy. Zobacz, jakie trzy techniki strzyżenia włosów uznawane są za najważniejsze!
Co to jest technika strzyżenia włosów?
Technika strzyżenia polega na cięciu włosów w określony sposób, pod wybranym kątem strzyżenia i według następujących po sobie etapów. Niezależnie od tego, czy specjalizujesz się w strzyżeniu damskim, czy męskim, każdy dobry fryzjer musi mieć doskonale opanowane techniki strzyżenia. Od ich prawidłowego wykonania zależy wiele:
- to, czy zaplanowana fryzura w ogóle się uda,
- to, jak włosy będą się układać,
- to, w jakiej będą kondycji po strzyżeniu.
Poza podstawowymi, trzema technikami strzyżenia włosów istnieje również wiele technik uzupełniających, które mają za zadanie spersonalizować strzyżenie według indywidualnego zamysłu.
Technika strzyżenia linii długości włosów – „na prosto”
Pierwsza technika jest względnie prosta, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu udało się uzyskać perfekcyjnie prostą linię strzyżenia za pierwszym razem! Technika strzyżenia linii długości włosów polega na strzyżeniu włosów do momentu ustalania przez nie jednej, idealnie prostej długości.
Strzyżenie „na prosto” nie tylko perfekcyjnie skupia włosy w jednej linii, ale może też stworzyć niemalże geometryczną dyscyplinę i dać wizualne wrażenie „ciężaru włosów”. Dobrze sprawdza się również w przypadku włosów w złej kondycji, zniszczonych lub cienkich. Strzyżenie linii długości włosów doskonale podkreśla dobrą kondycję włosów, a także świetnie prezentuje ich kolor.
Budowanie objętości – stopniowanie/gradacja
Kolejną techniką strzyżenia jest gradacja/stopniowanie. Dzięki niej możliwe jest budowanie objętości fryzury. Efekt gradacji uzyskuje się dzięki stopniowemu przechodzeniu od krótszych do dłuższych włosów. Niesamowite rezultaty wykorzystania tej techniki np. przy budowaniu objętości boba, doskonałe prezentuje poniższe zdjęcie:
Jak widzisz, włosy przy strefie karku są krótsze i stopniowo wydłużają się w kierunku korony głowy. Prawidłowo wykonana technika gradacji umożliwi zbudowanie fryzury wizualnie „masywnej” i „ciężkiej” co jednak w tym przypadku uważane jest za cechę pożądaną, do której się dąży.
Cieniowanie
Celem cieniowania jest nadanie fryzurze lekkości i miękkości ruchu. Cieniowanie można wykorzystać w wielu fryzurach, gdzie celem jest zbudowanie ich lekkości i wielowymiarowości. Jest często wykorzystywane przy włosach kręconych i falowanych. Prawidłowo wykonane może skrócić czas niezbędny do modelowania i układania włosów.
Cieniowanie można rozdzielić na podkategorie: zdejmowanie ciężaru z włosów lub korektę strzyżenia. Można je wykonać za pomocą np. degażowania włosów, efilowania, cieniowania piórkowego, pikowania końcówek, czy też ząbkowania. Każde z nich wykonuje się w inny sposób, dlatego też oferują zróżnicowany efekt lekkości.
Jeżeli czujesz, że Twój warsztat fryzjerski wymaga oszlifowania i nie masz pewności, czy techniki strzyżenia, które wykorzystujesz, są zgodne z najnowszą, najlepszą wiedzą branżową, rozważ zapisanie się na szkolenia fryzjerskie! Obecnie, można przeprowadzić je stacjonarnie (gdzie masz okazję do treningu praktycznego), ale też online. Na szkoleniach zdalnych masz szansę uzyskać cenną wiedzę teoretyczną – gotową do wdrożenia w praktyce np. w salonie, w którym pracujesz.
Wybór szkolenia dla fryzjerów jest również okazją do poznania pozostałych, innych niż wymienione technik, a także zdobycia podstaw o geometrii strzyżenia, nowoczesnych technikach koloryzacji i zagłębienia się w pozostałe arkana nowoczesnego fryzjerstwa.