Profile twarzy we fryzjerstwie

Znajomość profili twarzy we fryzjerstwie jest niezwykle istotna i ma duży wpływ na dopasowanie strzyżenia. Zarówno kształt, jak i sam profil twarzy może wpłynąć na to, jakie cięcie i styl najlepiej pasują do danej osoby. Istnieją cztery podstawowe rodzaje profili twarzy – opiszemy je w tym artykule.

Profile Twarzy We Fryzjerstwie Badanie
Profile twarzy we fryzjerstwie

Cztery strefy odniesienia – nos, czoło, broda

Oceniając profil klienta możemy wykorzystać trzy strefy odniesienia: brodę, nos i czoło. We współczesnym fryzjerstwie kierujemy się nie tylko własną inwencją i talentem, ale też czerpiemy z nauk ścisłych. W tym przypadku z matematyki i dobrze nam znanej geometrii. W tekście znajdziesz ilustracje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć profile twarzy we fryzjerstwie i będą praktyczną wskazówką dla Twojej pracy.

Profil twarzy a strzyżenie

Profil twarzy może mieć wpływ na to, jakie fryzury i strzyżenia będą najlepiej pasowały do danej osoby. Odpowiednie strzyżenie może pomóc w wyrównaniu proporcji twarzy i wyeksponowaniu jej najlepszych cech. Zakłada się, że klienci z profilami twarzy wklęsłymi często wybierają fryzury, które mają więcej objętości na szczycie głowy. Dzięki temu mogą ją wydłużyć i wyrównać proporcje twarzy. Z kolei osoby z profilami twarzy wysuniętymi, które mają długi nos, dobrze wyglądają we fryzurach, które zakrywają czoło i skupiają uwagę na innych częściach twarzy.

Profil wysunięty / wklęsły w strefie czoła

Jednym z elementów poprzedzających dopasowanie fryzury jest ocena kształtu głowy i profilu klienta. Profil wysunięty w strefie czoła charakteryzuje się tym, że czoło “wystaje”’ bardziej niż reszta twarzy, co może skutkować postrzeganiem twarzy jako bardziej wydłużonej – owalnej. Taki profil wymaga odpowiedniego dostosowania fryzury, która może zrównoważyć proporcje. Może polegać na budowaniu objętości włosów w okolicach skroni.

Profil wklęsły oznacza, że czoło jest cofnięte w stosunku do reszty twarzy, co może skutkować wrażeniem, że twarz jest krótsza niż jest w rzeczywistości. W takim przypadku można zdecydować się na fryzurę, która dodaje objętości w okolicy czoła, co pozwoli zniwelować wrażenie “krótkiej twarzy”.

Profil wysunięty i wklęsły w strefie czoła idealnie obrazuje poniższa ilustracja.

Profil wysunięty / wklęsły w strefie czoła

Profil prosty

Profil prosty jest jednym z podstawowych profili we fryzjerstwie. Charakteryzuje się on równomiernymi proporcjami twarzy, bez wyraźnie zaznaczonych cech, takich jak zbyt wystające lub cofnięte czoło, czy też na przykład wystające, “mocne”kości policzkowe. Taki profil twarzy to prawdziwa przyjemność w projektowaniu fryzur. Pozwala bowiem na wiele różnych możliwości stylizacji (na tyle, jak bardzo pozwala na to stan, wygląd i budowa włosów).

Profil prosty świetnie oddaje poniższa grafika.

Profil prosty

Profil wysunięty lub wklęsły w strefie brody

W przypadku profilu wysuniętego w strefie brody, kości żuchwy są bardziej wysunięte. Dają wrażenie wydajności i wystają dalej niż pozostała część twarzy. Taki profil zazwyczaj wpływa na ogólny wygląd twarzy. Sprawia, że wydaje się bardziej “męska”. 

Z kolei profil wklęsły w strefie brody charakteryzuje się żuchwą, która jest cofnięta w stosunku do pozostałej części twarzy. Może on sprawić, że twarz wydaje się bardziej okrągła i delikatna.

Opisane profile doskonale odzwierciedlają poniższe zdjęcia.

Profil wysunięty lub wklęsły w strefie brody

Profil wysunięty lub wklęsły w strefie nosa

Ostatnim z opisywanych profili będą: wysunięty i wklęsły w strefie nosa. Profil wysunięty oznacza, że nos wystaje na zewnątrz, podczas gdy profil wklęsły oznacza, że nos jest wklęsły, czyli jest “schowany” w profilu twarzy. Każdy z takich profili można zoptymalizować za pomocą dobrze dopasowanego strzyżenia. Jeżeli chcesz poznać lepiej geometrię strzyżenia – koniecznie zapisz się na nasze szkolenia.

Profil wysunięty lub wklęsły w strefie nosa zobrazowany został na tej ilustracji:

Profil wysunięty lub wklęsły w strefie nosa

Na koniec pamiętaj – każdy kształt twarzy i charakterystyka jego profilu jest unikalna i jednocześnie piękna. Nie ma brzydkich profili – są tylko źle dopasowane fryzury. Czerp radość z wyzwań, jakie stawiają przed Tobą unikalne profile twarzy Twoich klientów. 

Nasze szkolenia stacjonarne

Szkolenia fryzjerskie

Wiedza i umiejętności, których Ci potrzeba są na wyciągnięcie ręki

Pracownia Fryzjerska
cutcut Piotr Adaszkiewicz

ul. Janusza Meissnera, nr 2C
60-408 Poznań
NIP: 6981845472

Koszyk
Scroll to Top
Popup
Logo Cutcut (2)

Jedyny taki newsletter dla fryzjerów i właścicieli salonów fryzjerskich! ✂️

Dołącz a otrzymasz ode mnie branżowy newsletter z możliwością wybrania samemu, jakie zagadnienia najbardziej Cię interesują. Zapisz się poniżej i bądź na bieżąco.