Jak zostać fryzjerem? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Teoretycznie, aby zostać fryzjerem, należy skończyć szkołę zawodową, odbyć praktykę i zacząć pracę w zawodzie… Jednak, czy to pozwoli, aby spełniać się w swoim fachu i czuć się prawdziwym wirtuozem fryzur – profesjonalistą?
Fryzjerstwo jest jednym z dynamiczniej rozwijających się zawodów. Nowoczesne trendy w strzyżeniu, koloryzacji, ale też sama technologia akcesoriów fryzjerskich nie pozwala na marazm. Świetni fryzjerzy nie spoczywają na laurach po uzyskaniu dyplomu zawodowego, ale wciąż się uczą nowych rzeczy.
Dlatego dużo lepiej zapytać: jak zostać świetnym fryzjerem. Takim, którego klienci darzą zaufaniem i do którego chętnie wracają. Świetnie zarabiającym, łaknącym wiedzy, znającym współczesne trendy i najlepsze techniki strzyżenia.
Co po szkole fryzjerskiej?
Niestety wiele szkół zawodowych przekazuje uczniom wiedzę o pracy w zawodzie niezgodną z najnowszymi trendami. Co prawda można traktować ją jako bazę do dalszej edukacji, ale:
- bez odpowiedniej praktyki w fajnym miejscu (w którym Twoje obowiązki będą wykraczać poza pomoc w utrzymaniu czystości, czy bierne przyglądanie się),
- bez dalszych szkoleń w branży,
- bez strategicznego wybrania salonu, w którym będziesz praktykować,
- bez szczerych chęci bycia najlepszym,
Twoja praca w branży stanie się niesatysfakcjonująca nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich przyszłych klientów. Po ukończeniu trzyletniej szkoły zawodowej tak naprawdę tylko niewielu absolwentów jest dobrze przygotowanych do pracy w zawodzie, a i samo znalezienie zatrudnienia w salonie, który ma potencjał, jest niezwykle trudne.
Określ swój cel zawodowy
Jakim chcesz być fryzjerem? Czy satysfakcjonuje Cię praca w przeciętnym salonie, w którym zarobisz nieco mniej niż średnia krajowa? Skoro jesteś na tej stronie, zakładamy, że nie!
W sytuacji, w której Twoje aspiracje sięgają wyżej, musisz uzbroić się w cierpliwość i być gotowym na wiele kolejnych miesięcy pracy, w których „zaciśniesz pasa” i np. będziesz praktykować w jednym z lepszych salonów za naprawdę niewielkie pieniądze, ale zdobędziesz wartościową wiedzę i praktyczne umiejętności. Warto równocześnie inwestować w kursy i szkolenia, które co prawda są związane z inwestycją, ale taką z niemal pewnym zwrotem.
Pierwsze kilka, kilkanaście miesięcy po ukończeniu szkoły zawodowej potraktuj jako czas, w którym inwestujesz w siebie na przyszłość. To rodzaj odroczonej gratyfikacji, która z czasem przyniesie Ci nie tylko ogromną satysfakcję, doświadczenie i wiedzę, ale również wymierne korzyści finansowe. Ucz się cierpliwości.
Ucz się od najlepszych i mądrze wybierz mentora
Jedną z pułapek świeżo upieczonych absolwentów szkół fryzjerskich jest to, że za dużą uwagę przykładają do podjęcia stałego zatrudnienia w docelowym miejscu pracy. Tymczasem lepiej jest wybrać salon, gdzie mniej zarobisz, ale w którym u boku fantastycznego mentora nauczysz się naprawdę dużo wartościowych rzeczy, niż podjąć pracę za lepsze pieniądze, ale w miejscu, w którym staniesz w miejscu.
Dlatego zaraz po szkole zadaj sobie pytanie: czy chcesz być po prostu fryzjerem, czy świetnym fryzjerem? Jakie masz plany na przyszłość? Czy chcesz mieć po prostu zawód, czy spełniać się zawodowo? Chociaż są to pytania natury egzystencjalnej – szczere odpowiedzi pomogą Ci w zaprojektowaniu swojej przyszłości.
Praca za darmo za wiedzę!
W wielu branżach praktykanci nie tylko nie dostają wynagrodzenia za podjęcie pracy, ale nawet płacą za możliwość odbycia praktyk w wybranym miejscu, pod okiem specjalisty. Ocena idei pracy za darmo bywa dla niektórych osób dość kontrowersyjna. Jednak patrząc z perspektywy wiedzy, jaką masz szansę uzyskać przy boku doświadczonego mentora, niskopłatna, a nawet bezpłatna praktyka jest bezcenna i może przynieść wymierne korzyści finansowe w niedalekiej perspektywie. Potraktuj to jako odroczona gratyfikację!
Jak widzisz ścieżka do tego, aby zostać dobrym fryzjerem, nie jest łatwa, ale pamiętaj – wielkie rzeczy rodzą się w bólach! Dzięki swojemu uporowi i dobrze przygotowanym planie ścieżki zawodowej, którą chcesz kroczyć, a także zainwestowaniem w kilka dobrych szkoleń dla fryzjerów – sukces czeka na Ciebie tuż za rogiem!