Quiff to taka “mała czarna” wśród fryzur męskich. Jest bardzo popularny, pasuje w zasadzie do większości kształtów twarzy i głowy. Co ciekawe – wielu mężczyzn nawet nie wie, że właśnie ma go na swojej głowie. Dowiedz się jak wygląda prawidłowo wykonany quiff, do kogo pasuje i jaka jest jego historia.

Zacznijmy do tego co to jest quiff?

Quiff (czyt, klif) to niesamowicie popularna fryzura męska, która charakteryzuje się krótkimi bokami, stosunkowo krótszym tyłem i dłuższą grzywką o długości minimum 5-6 cm, która jest podniesiona i wymodelowana do góry. Włosy na czubku głowy zaczesane są do przodu, w stronę czoła. Fryzura ta stała się bardzo popularna około 10 lat temu i jest stosunkowo uniwersalna, ponieważ można ją dostosować do różnych kształtów twarzy. Najnowsza wersja quiffa jest bardziej naturalna i matowa, a można ją uzyskać dzięki profesjonalnym kosmetykom do układania włosów dla mężczyzn.

Do jakiej twarzy pasuje quiff?

Quiff pasuje do okrągłej, trójkątnej i kwadratowej twarzy i jest w zasadzie strzyżeniem uniwersalnym. Może jednak nie nie pasować do mężczyzn o wyjątkowo szczupłych i podłużnych rysach twarzy oraz do posiadaczy mocno odstających uszu. Dużą zaletą fryzury quiff jest to, że dzięki dobremu dopasowaniu i odpowiedniemu strzyżeniu może pomóc ukryć pewne niedoskonałości twarzy. Jest stosunkowo szybka, prosta w układaniu (przy odrobinie wprawy) i co najważniejsze – pasuje do praktycznie każdego wieku.

Fryzura quiff – rodzaje

Istnieje wiele różnych odmian quiffa, różniących się długością włosów i proporcjami. Ogólnie jednak, do wykonania quiffa potrzebne są włosy o długości przynajmniej 5-6 cm na górze. Klasyczny quiff ma zazwyczaj długość grzywki około 7-10 cm i pasuje do różnych rodzajów stopniowania (low, mid, high i skin fade). Klasyczny quiff to tradycyjna wersja fryzury z włosami o długości do maksymalnie 10-12 cm na górze, z podniesioną, skierowaną do tyłu grzywką i krótkimi bokami z delikatnym przejściem.  Poza klasycznym quiff wyróżniamy również jego wariacje:

Jak układać tę fryzurę Quiff?

Fryzura typu quiff to klasyczna męska fryzura, w której górna część włosów jest stylizowana do przodu. Charakterystycznym elementem fryzury jest grzywka, która jest lekko wywinięta na okrągłej szczotce (tzw. quiff roller) i uniesiona do góry. Klasyczny quiff ma krótsze boki i dłuższą górę. Układa się go z wykorzystaniem dobrej glinki lub wosku. Tym, co stoi za wyborem quiffa, jest fakt, że do jego ułożenia nie trzeba więcej niż 5 minut, by całość wyglądała profesjonalnie, estetycznie i po prostu fajnie! To sprawia, że forma Quiffa świetnie sprawdzi się u osób, które nie mają dużych umiejętności w układaniu włosów i cenią sobie wygodę w użytkowaniu fryzury.

Quiff jest formą ponadczasową i utrzymuje się na szczycie popularnych i często wybieranych przez klientów fryzur (i to w zasadzie niezależnie od panujących trendów). W zależności od doboru produktu do stylizacji można ją dopasować do stylu formalnego lub casualowego. Quiff dobrze się prezentuje w wersji matowej i lekko błyszczącej. Taki efekt można uzyskać z wykorzystaniem odpowiedniego kosmetyku.

Skąd się wzięła ta fryzura Qiuff?

To, co aktualnie uznawane jest za klasyczną i popularną, uniwersalną męską fryzurę, dawniej budziło spojrzenia pełne potępienia. Niegdyś quiff uchodził za fryzurę niezwykle ekstrawagancką, a nawet “skandaliczną”. Nazwa quiff pochodzi od skrótu słowa coiffe, co oznacza po francusku fryzurę lub uczesanie. Właśnie z powodu charakterystycznego sposobu układania włosów, fryzura quiff była uważana za bardzo elegancką i modną, a jednocześnie pozwalała na wyrażenie indywidualnego stylu. Kiedy quiff wkroczył na dobre na salony?

Z pierwszym zderzeniem popularności quiffa mieliśmy do czynienia w latach 50. W tym czasie forma ta szybko zdobyła popularność, zwłaszcza wśród subkultury rock’n’rollowej. Jak się okazuje na przestrzeni kolejnych dekad quiff nie wychodził z mody. Co prawda w latach 60. i 70. był nieco mniej popularny, ale wrócił do czołówki najgorętszych fryzur męskich, za sprawą króla popu i bożyszcza damskich serc. Mowa tu o Jamesie Deanie i Elvisie Presleyu. Można powiedzieć, że od tej właśnie pory fryzura quiff stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uniwersalnych męskich stylów fryzur i w podobnej formie widuje się ją na głowach współczesnych mężczyzn.

Jaki quiff pasuje do męskich rysów twarzy i kształtu głowy? Tylko ten profesjonalnie wykonany! Jeżeli chcesz szkolić się z technik męskiego strzyżenia zapisz się na profesjonalny kurs dla barberów. W trakcie szkolenia dowiesz się, jak prawidłowo strzyc i stylizować włosy w stylu quiff, jak dobrać odpowiednie narzędzia i produkty do stylizacji, oraz jak dostosować quiffa do różnych rodzajów włosów i kształtów twarzy.