Fryzura quiff – historia, wygląd, sposób układania, rodzaje

Quiff to taka “mała czarna” wśród fryzur męskich. Jest bardzo popularny, pasuje w zasadzie do większości kształtów twarzy i głowy. Co ciekawe – wielu mężczyzn nawet nie wie, że właśnie ma go na swojej głowie. Dowiedz się jak wygląda prawidłowo wykonany quiff, do kogo pasuje i jaka jest jego historia.

Fryzura quiff
Fryzura quiff

Zacznijmy do tego co to jest quiff?

Quiff (czyt, klif) to niesamowicie popularna fryzura męska, która charakteryzuje się krótkimi bokami, stosunkowo krótszym tyłem i dłuższą grzywką o długości minimum 5-6 cm, która jest podniesiona i wymodelowana do góry. Włosy na czubku głowy zaczesane są do przodu, w stronę czoła. Fryzura ta stała się bardzo popularna około 10 lat temu i jest stosunkowo uniwersalna, ponieważ można ją dostosować do różnych kształtów twarzy. Najnowsza wersja quiffa jest bardziej naturalna i matowa, a można ją uzyskać dzięki profesjonalnym kosmetykom do układania włosów dla mężczyzn.

Do jakiej twarzy pasuje quiff?

Quiff pasuje do okrągłej, trójkątnej i kwadratowej twarzy i jest w zasadzie strzyżeniem uniwersalnym. Może jednak nie nie pasować do mężczyzn o wyjątkowo szczupłych i podłużnych rysach twarzy oraz do posiadaczy mocno odstających uszu. Dużą zaletą fryzury quiff jest to, że dzięki dobremu dopasowaniu i odpowiedniemu strzyżeniu może pomóc ukryć pewne niedoskonałości twarzy. Jest stosunkowo szybka, prosta w układaniu (przy odrobinie wprawy) i co najważniejsze – pasuje do praktycznie każdego wieku.

Fryzura quiff – rodzaje

Istnieje wiele różnych odmian quiffa, różniących się długością włosów i proporcjami. Ogólnie jednak, do wykonania quiffa potrzebne są włosy o długości przynajmniej 5-6 cm na górze. Klasyczny quiff ma zazwyczaj długość grzywki około 7-10 cm i pasuje do różnych rodzajów stopniowania (low, mid, high i skin fade). Klasyczny quiff to tradycyjna wersja fryzury z włosami o długości do maksymalnie 10-12 cm na górze, z podniesioną, skierowaną do tyłu grzywką i krótkimi bokami z delikatnym przejściem.  Poza klasycznym quiff wyróżniamy również jego wariacje:

  • Modern quiff  z grzywką uniesioną do góry, ale pozostającą w lekkim, zamierzonym nieładzie.
  • Textured quiff, który ma na celu wyeksponować ciekawą teksturę włosów. Cieniowanie można podkreślić naturalnie wyglądającym balejażem.
  • Messy quiff – niedbały, ale zamierzony efekt fryzury typu “out of bed”.
  • Undercut quiff – to quiff, który łączy w sobie duże partie na górze głowy z bardzo krótkimi włosami na bokach, co daje wrażenie kontrastu i wyrazistości.

Jak układać tę fryzurę Quiff?

Fryzura typu quiff to klasyczna męska fryzura, w której górna część włosów jest stylizowana do przodu. Charakterystycznym elementem fryzury jest grzywka, która jest lekko wywinięta na okrągłej szczotce (tzw. quiff roller) i uniesiona do góry. Klasyczny quiff ma krótsze boki i dłuższą górę. Układa się go z wykorzystaniem dobrej glinki lub wosku. Tym, co stoi za wyborem quiffa, jest fakt, że do jego ułożenia nie trzeba więcej niż 5 minut, by całość wyglądała profesjonalnie, estetycznie i po prostu fajnie! To sprawia, że forma Quiffa świetnie sprawdzi się u osób, które nie mają dużych umiejętności w układaniu włosów i cenią sobie wygodę w użytkowaniu fryzury.

Quiff jest formą ponadczasową i utrzymuje się na szczycie popularnych i często wybieranych przez klientów fryzur (i to w zasadzie niezależnie od panujących trendów). W zależności od doboru produktu do stylizacji można ją dopasować do stylu formalnego lub casualowego. Quiff dobrze się prezentuje w wersji matowej i lekko błyszczącej. Taki efekt można uzyskać z wykorzystaniem odpowiedniego kosmetyku.

Skąd się wzięła ta fryzura Qiuff?

To, co aktualnie uznawane jest za klasyczną i popularną, uniwersalną męską fryzurę, dawniej budziło spojrzenia pełne potępienia. Niegdyś quiff uchodził za fryzurę niezwykle ekstrawagancką, a nawet “skandaliczną”. Nazwa quiff pochodzi od skrótu słowa coiffe, co oznacza po francusku fryzurę lub uczesanie. Właśnie z powodu charakterystycznego sposobu układania włosów, fryzura quiff była uważana za bardzo elegancką i modną, a jednocześnie pozwalała na wyrażenie indywidualnego stylu. Kiedy quiff wkroczył na dobre na salony?

Z pierwszym zderzeniem popularności quiffa mieliśmy do czynienia w latach 50. W tym czasie forma ta szybko zdobyła popularność, zwłaszcza wśród subkultury rock’n’rollowej. Jak się okazuje na przestrzeni kolejnych dekad quiff nie wychodził z mody. Co prawda w latach 60. i 70. był nieco mniej popularny, ale wrócił do czołówki najgorętszych fryzur męskich, za sprawą króla popu i bożyszcza damskich serc. Mowa tu o Jamesie Deanie i Elvisie Presleyu. Można powiedzieć, że od tej właśnie pory fryzura quiff stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uniwersalnych męskich stylów fryzur i w podobnej formie widuje się ją na głowach współczesnych mężczyzn.

Jaki quiff pasuje do męskich rysów twarzy i kształtu głowy? Tylko ten profesjonalnie wykonany! Jeżeli chcesz szkolić się z technik męskiego strzyżenia zapisz się na profesjonalny kurs dla barberów. W trakcie szkolenia dowiesz się, jak prawidłowo strzyc i stylizować włosy w stylu quiff, jak dobrać odpowiednie narzędzia i produkty do stylizacji, oraz jak dostosować quiffa do różnych rodzajów włosów i kształtów twarzy.

Nasze szkolenia stacjonarne damskie

Nasze szkolenia stacjonarne barberskie

Nasze szkolenia online

Szkolenia fryzjerskie

Wiedza i umiejętności, których Ci potrzeba są na wyciągnięcie ręki

Pracownia Fryzjerska
cutcut Piotr Adaszkiewicz

ul. Janusza Meissnera, nr 2C
60-408 Poznań
NIP: 6981845472

Koszyk
Scroll to Top