Etapy strzyżenia włosów – poznaj 10 kroków do idealnej fryzury

Dobrze wykonana fryzura może zmienić naprawdę wiele! Profesjonalne cięcie sprawia, że włosy są w doskonałej kondycji i świetnie się układają. Dzięki geometrii strzyżenia można również poprawić wygląd twarzy: wizualnie poprawić jej proporcje, zatuszować niedoskonałości i  podkreślić atuty. Jednak to, z jaką fryzurą wyjdzie klient z salonu, będzie uzależnione nie tylko od umiejętności i znajomości technik strzyżenia, ale także dbania o zachowanie kolejnych etapów strzyżenia włosów.

Etapy strzyżenia włosów
Etapy strzyżenia włosów

Czy wiesz, jakie są etapy strzyżenia włosów? Jakie wyróżnia się następujące po sobie etapy? Celem tego poradnika będzie przybliżenie kolejnych czynności, które należy podjąć, aby strzyżenie można było uznać za udane i profesjonalne!

Etap 1: Diagnoza i konsultacja

Czy wiesz, dlaczego wielu klientów wychodzi z salonu niezadowolonych, mimo wykonania usługi strzyżenia w sposób profesjonalny technicznie? Wynikiem tego może być brak szczegółowej konsultacji przed podjęciem strzyżenia. Bardzo ważne jest, aby dokładnie wysłuchać potrzeb klienta – od tego będzie zależeć jego satysfakcja!

A co zrobić w sytuacji, w której klientowi zależy na fryzurze, która nie będzie odpowiadać do jego kształtu twarzy, struktury włosów i sylwetki? Bardzo często zdarza się, że klienci przychodzą do salonu fryzjerskiego ze zdjęciem fryzury, jaka im się podoba. Niestety równie często takiego samego efektu nie da się uzyskać na ich włosach, a jeszcze częściej – dana fryzura po prostu nie będzie współgrać z ich kształtem twarzy. W takiej sytuacji, po wysłuchaniu potrzeb klienta, warto spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie uda się wykonać takiego samego strzyżenia i ewentualnie fotografię z przykładem potraktować jako inspirację. Konsultację powinna poprzedzić jednak diagnoza.

 Co obejmuje diagnoza przed strzyżeniem? Jest to zbiór czynności, które pozwolą Ci ocenić:

  • kształt twarzy i proporcje profilu,
  • sylwetkę szyi i linię ramion,
  • strukturę włosów, ich teksturę i ogólną jakość i kondycję włosów,
  • ewentualne „wicherki” i inne deformacje związane z kierunkiem naturalnego wzrostu włosów.

Etap 2: Planowanie strzyżenia

Po dogłębnej analizie i wstępnej konsultacji na temat strzyżenia, a także po znalezieniu złotego środka między oczekiwaniami klienta a faktycznymi możliwościami związanymi ze stanem jego włosów, kształtem twarzy itp. można rozpocząć planowanie strzyżenia.

Planowanie strzyżenia polega na określeniu celu i stworzeniu strategii wykonania cięcia. Na tym etapie bardzo ważna jest znajomość współczesnych technik geometrii i projektowania fryzur. Jeżeli wyczuwasz u siebie braki merytoryczne w tym zakresie, koniecznie zapisz się na szkolenie fryzjerskie – stacjonarne lub zdalne.

Etap 3: Mycie włosów i pielęgnacja

Mycie włosów i pielęgnacja powinny odbywać jeszcze przed strzyżeniem. Jest ono konieczne do wykonania ponownej diagnozy włosów. Dlaczego ten etap jest niezbędny?

Etap 4: Ponowna diagnoza włosów

Zdarza się, że po umyciu włosów, struktura włosów się zmienia, przez co modyfikacji może też ulec wstępna analiza włosów. Wilgotne, mogą np. naturalnie inaczej się układać. Dlatego po umyciu włosów i zastosowaniu dopasowanej do kondycji włosów pielęgnacji ponów etap 1.

Etap 5: Podział włosów na sekcje

Kolejnym z etapów strzyżenia jest prawidłowy podział włosów na sekcje. Wybrane separacje powinny odzwierciedlić docelowy kształt zaplanowanej fryzury. Po perfekcyjnie wykonanych separacjach można poznać świetnego fryzjera! Nie zaniedbaj tego etapu.

Etap 6: Strzyżenie

Na tym etapie realizujesz swój cel, czyli strzyżesz włosy według ustalonego schematu. Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowych kątach strzyżenia, które pomogą Ci zbudować fryzurę i osiągnąć wymarzony efekt.

Etap 7: Suszenie włosów

Po wykonaniu strzyżenia można rozpocząć suszenie włosów. To jednocześnie doskonały moment na użycie kosmetyku chroniącego włosy przed działaniem wysokich temperatur. Termoochrona jest jednym z nieodłącznych elementów suszenia.

Etap 8: Personalizacja strzyżenia na suchych włosach

Po wysuszeniu włosów możesz ponownie sięgnąć po nożyczki i poprawić strzyżenie. Dzięki temu etapowi możesz mieć pewność, że fryzura będzie wyglądać dokładnie tak, jak została zaplanowana.

Etap 9: Stylizacja

Po wysuszeniu i ponownej personalizacji strzyżenia możesz przystąpić do stylizacji. Układaj fryzurę według planu. Na koniec całość utrwal wybranym kosmetykiem.

Etap 10: Konsultacja dotycząca efektu

Po strzyżeniu i wykonaniu stylizacji nie zapomnij skonsultować efektu. Dowiedz się, czy klient lub klientka są usatysfakcjonowani z nowej fryzury. To również dobry moment na wydanie zaleceń dotyczących stylizacji i pielęgnacji włosów, a także np. ustalenie kolejnego terminu wizyty.

Jak widzisz, profesjonalne strzyżenie powinno składać się z 10 etapów. Jeżeli do tej pory pracowałeś inaczej – pora to zmienić. W każdej chwili możesz zapisać się na profesjonalne szkolenia fryzjerskie, w których możesz w praktyce przećwiczyć nowoczesne techniki strzyżenia, a także zdobyć wartościową wiedzę, która z pewnością wpłynie na Twój warsztat.

Nasze szkolenia stacjonarne damskie

Nasze szkolenia stacjonarne barberskie

Nasze szkolenia online

Szkolenia fryzjerskie

Wiedza i umiejętności, których Ci potrzeba są na wyciągnięcie ręki

Pracownia Fryzjerska
cutcut Piotr Adaszkiewicz

ul. Janusza Meissnera, nr 2C
60-408 Poznań
NIP: 6981845472

+48 727 921 790

Szkolenia damskie

+48 732 455 547

Szkolenia męskie

Koszyk
Scroll to Top